עברית שפה קשה

עברית, בדגש קל על עברית מדוברת בת זמננו

29.11.10

ציווי חזק

היתכן שלא דנו מעולם בביטוי הסלנג הדוחה תרגיע?

לא מדובר בסלנג חדש במיוחד. הוא כבר היה בשימוש בשנות התשעים (לצערי זכיתי להיתקל בו בצבא). המילה היא לרוב אקט של איום, סמוי יותר או פחות, למרות שכמו במקרים אחרים חלה סובלימציה והמילה משמשת גם בהומור.

יש בסביבה שני פעלים: לְהֵרָגַע, ו-לְהַרְגִּיעַ. גוף שני של להרגע הוא "תֵּרָגַע" ("אם תרגע, תראה שהכל בסדר), או לחילופין, אם מדברים על להרגיע, "תַּרְגִּיעַ" ("דני, אם תרגיע את התינוק נוכל ללכת לישון"). צורות הציווי הן "הֵרָגַע!" או "הַרְגַּע!".

המשמעות של "תרגיע" בעברית ישראלית אינה גוף שני עתיד של הפועל היוצא ("האם תרגיע את התינוק לפני האוכל?"), ואף לא צורת ציווי של הפועל העומד ("הֵרָגַע!").

דקדקנים אולי יאמרו שמדובר פשוט בשיבוש, ושימוש בצורת עתיד (של הפועל הלא נכון), במקום בציווי (כלומר הרגע->תרגע->תרגיע). אני סבור שמדובר ב"הרחבה" של מערכת הזמנים, והוספת זמן חדש: ציווי נמרץ.

אבל אולי אני סתם "חופר"...

תוויות: , , , , ,

14 תגובות

Anonymous אנונימי כתב

אולי...

12:44 אחה״צ  
Blogger Amir כתב

לתרגיע בעברית יש רק משמעות עיקרית אחת.

1:23 אחה״צ  
Blogger Danny Lieblich כתב

לדעתי "תרגיע" הוא פשוט קיצור של "תרגיע את עצמך". לבניין הפעיל אין צורה רפלקסיבית (כמו "התפעל" עבור בניין פיעל), ולכן נעשה שימוש בצורת הפעיל. לגבי עתיד במקום ציווי, זו תופעה ידועה ומוכרת.

למה לא להשתמש ב"תירגע"? אולי כדי להדגיש שמדובר בפעולה "פעילה" ומכוונת, במקום משהו שנרגע מעצמו- לבניין נפעל יש משמעות יותר סבילה, כי הוא משמש גם כרפלקסיבי, אבל בעיקר כסביל.

6:54 אחה״צ  
Anonymous אנונימי כתב

הייתכן שלפתע התעוררת? היכן היית במשך חצי השנה האחרונה?

11:35 לפנה״צ  
Blogger אהוד כתב

התגעגעת אלי?

12:14 אחה״צ  
Anonymous רותם כתב

אני מסכימה עם דני: לדעתי, "תרגיע" הוא קיצור של "תרגיע את עצמך". השימוש בלשון עתיד במקום ציווי הוא שיבוש נפוץ.
מעניין לציין, כי בשורש ר.ג.ע. ישנם שני שיבושים נפוצים: האחד הוא, כאמור "תרגיע", המגיע במקום" הַרְגַע!" (=הרגע את התינוק, הוא בוכה ללא הרף.) השני הוא "תירגע", המגיע במקום "הֵרָגַע!" (נשום עמוק, היה נינוח יותר, הרגע).

2:47 אחה״צ  
Blogger אייבי ויילר כתב

אולי מקור השיבוש , ולשם תזכורת אני חוזר: תרגיע ( משובש) במקום (הרגע) הוא במצלול המילה הרגע ואני מקווה שאני משתמש באמת במונח הנכון. האם מצלול של מילה זה איך המלה נשמעת? הרגע זהה בצליל השמע שלו ל= הרגה. תארו לעצמכם מפקד בצבא משתמש במילה: הרגה. החיילים מיד מרימים גבה ושואלים: מי הרגה? בעוד שתרגיע כציווי תחליפי ל הרגע הוא מובן וברור למרות היותו אלים. בעצם למה הוא אלים? בגלל קוצרו? או בגלל משמעותו?

10:49 אחה״צ  
Anonymous ניסים כתב

פוסט מצויין, תודה רבה.

נ.ב - יש לך אתה מצויין ומאוד התרשמתי ממנו, אני אשמח להזמין אותך גם לאתר שלי http://facebook-il.blogspot.com/ נראה אותך שם :)

8:35 אחה״צ  
Anonymous לימודי לשון עברית כתב

על אף שמדובר בסלנג ואני חייב להסכים על כך שלא מדובר באחד הביטויים היותר מנומסים בשפה העברית, מטרתו היא למנוע אלימות ולהזהיר את הצד שמנגד מהתחממות מיותרת של המצב.

1:07 אחה״צ  
Anonymous עורך דין פלילי כתב

גם אני מתחבט בשאלה מהי המשמעות האמיתית למילה תרגיע, לפי דעתי רוב הפעמים זה שלב אחד לפני אלימות פיזית בין שני אנשים זרים הרבים על כבודם האבוד שלצערנו כבוד אבוד בסופו של דבר מוביל למוות של אחד האנשים, שבניסיון להגן על כבודו איבד את חייו.

לצערי הרב ניסיוני בתור עורך דין פלילי לימד אותי על שכיחות המקרים בחברה שלנו. כיצד מויכוחים שטותיים, על רעש, מקום חנייה, כסא ועוד, אנשים נכנסים לתגרות מילוליות אשר כהרף עין הפכות לתגרות פיזיות בהן סכינים נשלפים אלות ומיני ירקות.

12:25 אחה״צ  
Blogger popi nishan כתב

תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

8:53 אחה״צ  
Blogger popi nishan כתב

זה פוסט מאוד שימושי עבורנו. כי יש לנו הרבה עצות וטריקים מתפקיד זה. תודה לך על נתח פוסט זה מדהים. אני טיפים רבים על פלילי עורך דין גם. אם אתה רוצה לדעת יותר על עורך דין פלילי, אנא בקר באתר האינטרנט שלנו.


www.dok.co.il

8:57 אחה״צ  
Blogger popi nishan כתב

זה פוסט מאוד שימושי עבורנו. כי יש לנו הרבה עצות וטריקים מתפקיד זה. תודה לך על נתח פוסט זה מדהים. אני טיפים רבים על פלילי עורך דין גם. אם אתה רוצה לדעת יותר על עורך דין פלילי, אנא בקר באתר האינטרנט שלנו.


www.dok.co.il

9:00 אחה״צ  
Anonymous אאידה כתב

שלום
אני רק להגיד שמעניין פה
הגעתי בעקבות חיפוש של המילה "מוטות" (של מסגרת משקפיים)
תודה

12:22 אחה״צ  

הוסף רשומת תגובה

<< Home